نرخ تبدیل‌ گوگل ادوردز

تا به حال فکر به این فکر کرده اید که آیا معیاری برای راستی آزمایی عملکرد شما برای دست یابی به هدف هایتان در دنیای کسب و کار وجود دارد یا خیر؟

این معیار نرخ تبدیل است!

در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

نرخ تبدیل گوگل ادوردز چیست ؟
انواع نرخ تبدیل
نرخ تبدیل گوگل ادز چگونه محاسبه می شود؟
مفاهیم نرخ تبدیل
نرخ کلیک چیست؟
آیا احتمال درج نرخ تبدیل تکراری در این پروسه وجود دارد؟

نرخ تبدیل گوگل ادوردز چیست ؟

نرخ تبدیل یا “کانورژن ریت” یا (Conversion Rate)یکی از بهترین شاخص های مهم بازاریابی است که بازده وتاثیر کمپین ها را ارزیابی و بررسی میکند.

قیف بازاریابی در تبلیغات گوگل

نرخ تبدیل نشان می‌دهد که چقدر از بازدیدکنندگان سایت شما به مشتری تبدیل شده اند. به عبارتی نرخ تبدیل درصد بازدیدکنندگان صفحه فرود شما یا Landing Page  که به مشتریان شما تبدیل میشوند را نشان می دهد. منظور از تبدیل دستیابی شما به هدفی است که در نظر دارید کاربران آن را انجام دهند. تبدیل میتواند هر چیزی باشد ولی به طور معمول در دسته بندی زیر قرار میگیرد.

انواع نرخ تبدیل در  تبلیغات گوگل :

  • خرید؛
  • تکمیل و ارسال یک فرم (فرم تماس، فرم تولید مشتری راغب و موارد مشابه)؛
  • تماس با شرکت شما؛
  • استفاده از سیستم گفتگوی آنلاین وب‌سایتتان؛
  • فعال‌سازی یک اشتراک (پولی یا رایگان، مثل اشتراک در خبرنامه هفتگی)؛
  • ثبت‌نام در وب‌سایت و فعال‌سازی حساب کاربری؛
  • دانلود یک آیتم (یک نرم‌افزار آزمایشی، کتاب الکترونیکی، اپ موبایل و موارد مشابه)؛
  • استفاده از چیزی (مثلاً ویژگی‌های جدید یا پیشرفته یک نرم‌افزار یا اپ یا حتی استفاده از نرم‌افزار یا اپ شما برای یک مدت مشخص)؛
  • ارتقای خدمات دریافتی (مثلاً ارتقای پلن معمولی به حرفه‌ای)؛
  • تعامل بیشتر با سایت (افزایش زمان حضور در وب‌سایت، مراجعات بیشتر، بازدید از تعداد صفحات بیشتری از سایت و موارد مشابه).

فعالیت های متعددی در رابطه با نرخ تبدیل میتوان نام برد ولی این موارد به خوبی مفهوم نرخ تبدیل را توضیح می دهد.اساساً تبدیل یک فعل قابل‌سنجش است که مشتری بالقوه را به سمت تبدیل‌شدن به یک مشتری بالفعل سوق می‌دهد.

 

نرخ تبدیل گوگل ادوردز چگونه محاسبه می شود؟

فرمول محاسبه تبدیل از قرار زیر است:

تعداد تبدیل‌های به دست آمده در بازه زمانی مشخص تقسیم بر تعداد بازدیدکنندگان سایت یا صفحه فرود مورد نظر کرده وعدد به‌دست‌آمده را در 100 ضرب و تا میزان نرخ تبدیل به درصد به دست آید. .طبیعتا هرچقدر بازدهی سایت شما بیشتر باشد نرخ تبدیل بزرگتر خواهد بود.

نرخ تبدیل % = (تعداد تبدیل / مجموع بازدیدکنندگان) × 100

نرخ تبدیل در  تبلیغات گوگل

برای مثال، اگر وب‌سایت شما در ماه  گذشته 100 بازدیدکننده داشته و از میان این تعداد بازدیدکننده 30 نفر عمل مورد نظر شما را در سایت انجام داده باشند، نرخ تبدیل وب سایت شما برای آن ماه 30 % خواهد بود.

محاسبه شاخص نرخ تبدیل کار بسیار ساده و راحتی است اما در بسیاری از پلتفرم های تحلیل آمار سایت به صورت آنلاین مانند پلتفرم تبلیغات گوگل ادوردز و یا گوگل آنالیتیکس به طور خودکار این آمار در پنل محاسبه و نمایش داده می شود.

مفاهیم نرخ تبدیل

یکی از ویژگی های نرخ تبدیل انعطاف پذیری آن است بدین معنی که در بسترهای زیادی در حوزه بازاریابی و مارکتینگ کاربرد دارد. شما با دانستن چگونگی عملکرد آن میتوانید درک صحیحی از مفهوم آن در هر پلتفرم داشته باشید.

به مفاهیم زیر توجه کنید:

نرخ تبدیل کلی : عملکرد کلی وب‌سایت شما در تبدیل بازدیدکنندگان به عمل مورد نظر شما .

نرخ تبدیل یک ابزار دیجیتال مارکتینگ  : محاسبه تبدیل ورودی تبلیغات ادوردز به مشتریان  .

نرخ تبدیل صفحات سایت : کدام صفحه فرود از سایت نرخ تبدیل بهتری دارد .

نرخ تبدیل کمپین : میزان عملکرد و استقبال کاربران از کمپین تبلیغاتی شما

نرخ تبدیل تبلیغات : میزان بازدهی تنها ورودی هایی که از طریق تبلیغات وارد سایت شما شده و به مشتری تبدیل شده اند.

نرخ تبدیل کلمه کلیدی : سنجش میزان بازدهی کلمات کلیدی در تبدیل

 

آیا احتمال درج نرخ تبدیل تکراری در این پروسه وجود دارد؟

شاید سوال بالا اکنون در ذهن شما پدید آمده باشد. اگر یک عملکرد یک کاربر چندین بار در سیستم ثبت شده و تبدیل شود چه؟آیا آن‌ها را باید به‌عنوان یک تبدیل حساب کنم ؟نرخ تبدیل تکراری در گوگل ادورز

برای پاسخگویی به این سوال ابتدا باید گفت در دنیای مارکتینگ برای جلوگیری از همچین پیشامدهایی اصطلاحات مجزا ایجاد شده است، شاخصی که در این موقعیت به کمک ما می آید شاخص نرخ کلیک است.

نرخ کلیک چیست؟

همانطور که پیش تر ذکر گردید تعداد تبدیل ها تقسیم بر تعداد ورودی ها ( بازدیدکنندگان ) آن گاه نرخ تبدیل به دست می آید.حال برای محاسبه درصد بازدیدکنندگانی که تبدیل ‌شده‌ اند (بدون توجه به تعداد تبدیل هر یک از آن‌ها) بازدیدکننده‌های تبدیل‌شده را بر مجموع بازدیدکننده‌ها تقسیم و عدد حاصله را در 100 ضرب کرده و با درصد بیان می‌کنیم. به این شاخص نرخ تبدیل کلیک می گویند.

نرخ تبدیل کلیک = (بازدیدکنندگان تبدیل‌شده ÷ مجموع بازدیدکنندگان) × 100

در آخر باید نکات مهمی را در خصوص نرخ تبدیل عنوان کرد.در محاسبه نرخ تبدیل به تعداد و کیفیت داده ها دقت کنید.به عنوان مثال اگر نرخ تبدیل شما 100 درصد باشد آیا شما در نیل به هدف موفق شده اید؟بله ؟

خیر . اگر سایت شما تنها یک بازدیدکننده داشته باشد و فقط همان یک نفر تبدیل شده باشد، نرخ تبدیل شما صد درصد است. در نتیجه صرفا نباید نرخ تبدیل را در نظر بگیرید،به داده های خامی که در دست دارید نیز، توجه نمایید.در جوامع کوچک آماری اتکا به نتایج حاصله زیاد دقیق نیست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *